• info@sisarmuhendislik.com
  • 0 224 235 23 93

Blog / Sistem / TOFAŞ BAŞARI ÖYKÜSÜ

TOFAŞ BAŞARI ÖYKÜSÜ
  • Kategori: Sistem |
  • Tarih:
  • | 1434 Görüntüleme

 


 


Türkiye’nin Sanayi Devi Tofaş


 


Temelleri 1968 yılında Koç Topluluğu'nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından atılan, Koç Holding ve FCA-Fiat Chrysler Automobiles’ın eşit hissedar olduğu Türk otomotiv şirketi olan Tofaş, günümüzde Fiat'ın Avrupa’daki iki Ar-Ge merkezinden biri konumunda bulunuyor. Bursa’nın ikinci, Türkiye’nin ise 6. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesine ve 6.500 çalışana sahip bulunuyor. Bugün 350 bin m2’si kapalı toplam 1 milyon m2 alan üzerinde faaliyet gösteren Tofaş, rekabet gücünü sürekli artırıyor.


 


Türkiye'nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş, Bursa Fabrikası’nda, Mini Cargo projesi kapsamında Fiat, Citroen, Peugeot markalarına, Yeni Doblo projesi kapsamında ise Fiat, Opel ve Vauxhall markalarına üretim yapıyor.


 


FirePro Termal Bulblı Aerosol Gazlı Söndürme Sistemi


 


Üretim bantları / Elektrik Panoları


Üretim bant robotları; bu üretim araçlarının motor aksamlarını üretmektedir. Elektrik panoları yüksek voltaj ve ısıya maruz kaldıklarından dolayı, kısa sürede arıza ve yangın olasılığı yüksektir. Bu tip olasılığı önlemek adına alana yangın söndürme sistemi olarak; FirePro Aerosol Gazlı Söndürme Sistemi uygun görülmüştür.


FirePro Aerosol Gazlı Yangın Söndürme Sistemi tercih edilmesinin sebebi; hem elektrik/elektronik aksamlara karşı zarar vermemesi, hem de montaj ve kullanım kolaylığıdır.


FirePro Aerosol Gazlı Yangın Söndürme Sistemi’nin diğer tercih sebebi ise; insan sağlığına bir zararı olmamasıdır.


Risk ve Sonuçları


Üretim bantlarındaki elektrik panolarının içerisinde aşırı derecede yüksek gerilim arkı oluşmasından dolayı II. Derece yangın sınıfında yer almaktadır. Bu nedenle FirePro Aerosol Gazlı Söndürme Sistemi kullanılması uygun görülmektedir. Bu sistem, stabil ve elektrik/ elektronik aksamlara zarar vermesini önlemektedir.


 


FirePro Aerosol Gazlı Söndürme Sistemi olmasa idi?


Üretim bantları elektrik panolarındaki aşırı derece ark ve ısınma oluşması nedeniyle II. Sınıf yangın çıkabileceğinden; elektrik panoları içerisinde dinamik çalışan elektronik aksamların patlamasına ve büyük derecede yangının oluşması olası bir durumdur. Bu nedenle elektrik panolarının içerisinde en uygun görülen Yangın Söndürme Sistemi; FirePro Aerosol Yangın Söndürme Sistemi’dir.


  


FirePro Uygulaması Nasıl Yapılır?


FirePro Aerosol Gazlı Söndürme Sistemi’nde yer alan termal bulb’lar belli derecelerde çalışmaktadır. TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.’ için uygulanan FirePro Termal Bulb’lar 68C de aktif hale gelmektedir. 68C’de ısı yükseldiğinde Termal Bulb üzerindeki cıva patlar; patlayan cıva fünyeyi tetikleyerek sistem aktif hale gelmektedir.